ساختمان بتنی

مقدمه

در این متن مقاله سعی داریم با بیانی ساده به بیان برخی از اشتباهات اجرایی در ساختمان های بتنی  بپردازیم.

بسیاری از سرمایه های ملی کشور صرف ساختن ساختمان و بنا ها می شود. هرگونه سهل انگاری در طراحی محاسبات و اجرای ساختمان می تواند سبب خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری در زمان وقوع حوادث طبیعی شود.

کمربند زلزله

قرار گرفتن کشور ایران بر روی کمربند زلزله جهان قرار دارد.این امر در گذشته متحمل خسارات جانی و مالی زیادی به واسطه زلزله شود .

از جمله زلزله های بزرگ می توان به زلزله منجیل بم و کرمانشاه را نام برد .می شود با اجرای درست ساختمان های بتنی و استفاده ازمصالح مناسب و مرغوب و عدم بکارگیری روش های سنتی در اجرای ساختمان ازخسارت جانی و مالی کاهید.

متاسفانه دربرخی از ساختمان ها برخی از کارفرمایان و مهندسان ناظر دچار اشتباهات اجرایی در ساختمان های بتنی میشوند . این اشتباهات باعث کاهش استقامت ساختمان در مواجهه با عوامل خارجی می شود .

ما در این متن سعی داریم با بیانی ساده به بیان برخی از اشتباهات اجرایی در ساختمان های بتن آرمه بپردازیم باشد که که دیگر با چنین اشتباهاتی در اجرا روبرو نباشیم .

تخریب تیرها 

  • تخریب تیرها و عبور لوله تاسیسات باعث کاهش باربری تیرها و در نتیجه عدم انتقال صحیح بار در سازه می شود.

اجزای غیر سازه ای

  • علت ریزش دیوارهای خارجی مسکن مهر کرمانشاه در زلزله کرمانشاه رعایت نکردن ضوابط و مقررات در اجرای اجزای غیر سازه ای (دیوار ها و تیغه ها)است.

در ابتدا دیوار ها می بایست با والپست های افقی و عمودی مهار شوند. این باعث می شود سازه اتصال کافی می داشتند که شاهد خرابی به مراتب کمتری می بود.

اشکالات اجرایی ساختمان بتنی

قالب های پلاستیکی

  • برای جلوگیری از جذب آب بتن تازه ریخته شده توسط قالب های آجری و یا خاک باید از قالب های پلاستیکی و یا حداقل از پلاستیک زخیم استفاده کرد که در برخی از ساختمان های بتنی رعایت نمی شود.

ساختمان بتنی

اتصال ستون ها افقی در قسمت درز انقطاع

  • اتصال ستون ها افقی در قسمت درز انقطاع دو ساختمان که در زمان زلزله باعث میشود دو ساختمان به هم نیرو وارد کنند و سبب تخریب یک دیگر شوند.

ساختمان بتنی

عضو خمشی

  • علاوه بر عدم اتصال تیر به دیگر تیرها اگر این به عنوان عضو خمشی (تیر) باشد عرض تیر نسبت به ابعاد دیگرتیرها قابل تامل است.

ساختمان بتنی

اسکوپ

  • علت بیشتر ریزش نماهای سنگی و تخریب نما در ساختمان های بتنی عدم استفاده از بست سنگ نما و اتصال فلزی سنگ و سرامیک (اسکوپ) می باشد .

پایان بخش اول

نویسنده : امیر رضا حسینی

منبع : https://www.afzir.com

برای ثبت درخواست مهندس مجری وارد این صفحه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *