مصالح جدید ساختمانی

مصالح جدید ساختمانی به چه امکاناتی می توانند مجهز شوند. ابداع ذخیره انرژی در آجرهای قرمز جهت استفاده در ساخت خانه ها توسط محققان دانشگاه واشنگتن

محققان دانشگاه واشنگتن روشی جدید ابداع کرده اند که یک مصالح ساختمانی فراوان و ارزان  را هوشمند می کند تا مانند باتری انرژی را در خود ذخیره کند. هرچند این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است، اما محققان ادعا می کنند دیوارهایی که با چنین آجرهایی ساخته می شوند، قادر به ذخیره مقدار قابل توجهی انرژی هستند و می توان در یک ساعت آنها را هزاران بار شارژ کرد.

جولیو درسی از محققان این طرح می گوید که روش آنها با آجر معمولی یا آجرهای بازیافتی عمل می کند و می توان آجرهای خودمان را نیز بسازیم. مطالعه نشان می دهد که آجر مستقیماً از چراغ LED سبز نیرو می‌گیرد.

دیوارها و ساختمان‌های ساخته شده از آجر، در حال حاضر فضای زیادی را اشغال می‌کنند که در صورت هدف اضافی برای ذخیره سازی الکتریکی، می توان از آن استفاده کرد.

«جولیو دی آکری» استادیار شیمی این دانشگاه و محقق ارشد پژوهش می گوید: تصور می کنم هنگامی که بتوان آجرها را به سلول های خورشیدی متصل کرد، این طرح عملیاتی خواهد شد.

پیش از این برخی معماران و طراحان توانایی آجر را برای جذب و ذخیره گرمای خورشید تشخیص داده بودند اما این اولین بار است که از آجر به عنوان چیزی بیشتر از جرم حرارتی برای گرمایش و سرمایش استفاده کند.

در حقیقت این پژوهشگران روشی برای تبدیل آجرهای قرمز به نوعی دستگاه ذخیره انرژی یافته اند که ابرخازن نام دارد. در این تحقیق پوششی از پلیمر هدایتی به نام «پدوت» تهیه کردند که از نانوالیاف تشکیل شده است و به شبکه متخلخل داخلی یک آجر نفوذ می کنند و آن را به یک الکترودهای ذخیره انرژی تبدیل می کند.

اکسید آهن که در حقیقت رنگدانه قرمز در آجر است نیز به این فرایند کمک می کند.

پوشش پلیمری در آجر به دام می افتد و به عنوان یک اسفنج یونی ذخیره و هدایت کننده الکتریسیته عمل می کند. به گفته دی آکر چنین آجری را می توان هزاران بار در ساعت شارژ کرد. با اتصال حسگرهای میکروالکترونیک به دو آجر می توان آنها را روشن کرد.

مصالح جدید ساختمانی در آیند می توانند به چنین تکنولوژهای جدیدی مجهز شوند و از آنها جهت ساخت منازل مسکونی استفاده نمود بطوری که انرژی لازم را برای روشنایی اضطراری فراهم کنند، 50 آجر قدرت روشنایی اضطراری را برای 5 ساعت امکان پذیر می کند.

یافته های این تحقیق در ژورنا«نیچر کامونیکیشن» منتشر شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *